Jak úspěšně přežít stěhování s dětmi?

Stěhování s dětmi

Jak úspěšně přežít stěhování s dětmi

Děti mohou reagovat na stěhování velmi odlišně. Nevystavujte své ratolesti takovému stresovým zatížení. Stres u dětí nastupuje zejména tehdy, když dané situaci vůbec nerozumí. Už při stahování na pár kilometrů vaše ratolesti přicházejí do prostředí, na které nejsou zvyklí. Musí se vzdát svých kamarádů, prarodičů, zahrádky, dětského hřiště nebo dokonce školky.

Před stěhováním

Nebojte se s nimi o tom mluvit, měli byste jim sdělit, že se stěhujete co nejdříve a rovněž jim vysvětlit důvody stahování. Vezměte vaše děti na obhlídku domu, velmi jim to pomůže zbavit se strachu z nového prostředí a rychleji si zvyknout. Rovněž byste si měli se svými dětmi již v předstihu naplánovat návštěvu nové školy nebo školky.

Při rozhovoru s dětmi dbejte hlavně na to, že děti velmi rychle a rádi sklouznou do jiné debaty. Proto by se taková diskuse neměla ubírat směrem o výhodách a nevýhodách nového bydlení.

Nezapomeňte své děti zapojit do stěhování. Dejte jim jednoduché úkoly, které zvládne každé dítě, balení hraček, nošení lehkých věcí nebo výběr barvy nového pokoje. Dejte jim pocit, že jejich neustále potřebujete. Pamatujte, že děti by neměly stát stranou, ale měly by také přiložit ruku k novému dílu.

V průběhu stěhování

I během stěhování existuje několik možností, jak byste mohli zapojit své ratolesti do této nepříliš oblíbené činnosti. Jak jsme již zmínili výše lehké věci, jako např. hračky si mohou stěhovat i samy.

Dětský pokoj by totiž měl být zařízen jako první. Děti potřebují místo, kde se mohou složit hlavu, hrát si a vy se tak můžete klidně věnovat svým činnostem.

Nový dětský pokoj by neměl být zařízen ihned i novým nábytkem. Děti si spíše zvyknou na nový domov, pokud jim bude připomínat ten starý. A to zabezpečíte právě tím, že na zařízení dětských pokojů použijete původní nábytek. Nejen že tak ušetříte peníze za nový nábytek, ale odrazí se to i v čase.

Po stěhování

Menší děti a děti v předškolním věku jsou tak říkajíc “stěhování nejschopnější”. Je to právě proto, že pouto k rodičům v tomto věku je tím nejsilnějším. Stačí jim jen vědět, že jste nablízku a jejich maličký svět je znovu jako předtím.

Děti ve školním věku potřebují určitý čas, aby si zvykly na novou školu. Z tohoto důvodu počítejte tak se šesti až osmi týdny. V případě, že vaše školní děti musí změnit i školu tak počítejte s tím, že se budou především zajímat o ni a nové spolužáky. Proto se ji pokuste co nejrychleji navštívit, aby si i zde vaše děti mohly rychle zvyknout.

Pokud se tedy stěhujte se školáky, tak využijte právě léto. Léto je tím nejvhodnějším obdobím, kdy i vaše děti budou mít dostatek času zvyknout si na nové prostředí

Zdroj:

https://www.umziehen.de/umzugstipps-umzug-kinder/